کرایولیپولیز برای لاغری:روش،مزایا،عوارض و هزینه

cryolipolysis

روش کرایو لیپولیز یک روش درمانی زیبایی غیر جراحی جدید است که در آن بافت های چربی مقاوم در بدن منجمد شده و در ادامه این بافت ها بطور طبیعی توسط بدن دفع می شوند. روش کرایولیپولیز مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و از آن برای حذف چربی های موجود در ناحیه پهلوها، شکم و ران می توان استفاده کرد. امروزه بیش از ۱٫۵ میلیون کرایولیپولیز در سراسر جهان انجام شده است.

یکی از روش های لاغری موضعی که در کلینیک سیب سرخ استفاده می شود، کرایولیپولیز می باشد. کرایولیپولیز یک روش غیر جراحی است که در آن بافت چربی سرد شده و انجام این کار باعث تجزیه سلول های چربی بدون وارد شدن آسیب به سلول های مجاور آن می شود. امروزه مراجعه کنندگان با تقبل هزینه کرایولیپولیز ، یک روش درمانی بی خطر و موثر برای کاهش چربی بدون نیاز به عمل جراحی را در پیش رو دارند . نتایج حاصل از این روش در طول دو تا چهار ماه بطور قابل توجه در فرد بیمار مشاهده می شود و کاهش طبیعی سطح چربی را در بدن وی به همراه دارد.

این روش درمانی چگونه کار می کند؟

کرایولیپولیز بر اساس این حقیقت عمل می کند که سلول های چربی نسبت به استخراج انرژی از آنها آسیب پذیر هستند. در این حالت خاص، سرد کردن سلول های چربی می تواند آنها را از بافت اطراف خود جدا کند. انجام این کار به معنی این است که روش کرایولیپولیز باعث تجزیه شدن سلول های چربی می شود، اما بر بافت های اطراف آن تاثیری ندارد.

هنگامی که سلول های چربی سرد شوند، این سلول ها وارد فرآیند آپوپتوزیس می شوند که در عمل این فرآیند کنترل مرگ سلول ها در بدن را بر عهده دارد. هنگامی که آپوپتوزیس برای سلول ها اتفاق می افتد، دیواره سلول های چربی تجزیه شده و این شرایط باعث آزاد شدن لیپید (چربی) از سلول ها می شود. در ادامه چربی های آزاد شده از طریق سیستم لنفاوی بدن انتقال یافته و مشابه حالتی که چربی غذا از بدن خارج می شود، دفع می گردند. این فرآیند به صورت تدریجی اتفاق می افتد، به این معنی که در نتیجه این شرایط فشار بیش از حد به سیستم لنفاوی بدن وارد نمی شود.

چه مدت این روش درمانی طول می کشد؟

اولین نتایج حاصل از این روش درمانی پس از سه هفته از شروع درمان قابل مشاهده است، اما مهمترین نتایج ناشی از ایجاد تغییر در وضعیت چربی در اکثر موارد بین یک ماه تا سه ماه پس از درمان مشاهده می شود. در این زمان بدن شما به خارج کردن سلول های چربی از طریق متابولیسم خود ادامه می دهد و این کار برای مدت چهار تا شش ماه پس از درمان ادامه پیدا می کند.

علاوه بر این ممکن است برای فرد بیمار از روش های درمانی اضافی با گذشت دو تا چهار ماه پس از درمان اولیه استفاده شود تا به این ترتیب بتوان به نتایج بهتر در ارتباط با کاهش چربی دست پیدا کرد. برای مثال مطالعات کلینیک انجام شده درباره استفاده از روش لاغری با کرایولیپولیز نشان می دهد که این روش درمانی می تواند کاهش قابل توجه چربی را در بیمارانی که از شرایط مناسب برای استفاده از این روش برخوردار هستند، در طول یک دوره دو تا چهار ماه پس از درمان به همراه داشته باشد و نتایج این روش درمانی حداقل پس از شش ماه از شروع درمان، ماندگار و ثابت خواهد شد.

مطالعات کلینیکی بلند مدت انجام شده در این رابطه هنوز به مقداری نیست که بتوان مدت زمان دقیق دوام و ماندگاری نتایج درمانی حاصل از این روش را مشخص کرد، هر چند تا زمانی که شما از یک رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی صحیح استفاده کنید، می توان انتظار داشت این نتایج درمانی دوام و ماندگاری مناسب و قابل قبول داشته باشند.

 کرایولیپولیز چربی های کدام نواحی را حذف می کند؟

این روش درمانی برای کاهش چربی در نواحی خاص بدن استفاده می گردد که در اکثر مواقع چربی های ناحیه شکم و کمر توسط این روش درمان می شوند. باید توجه داشت که امکان استفاده از این روش برای چربی های موجود در ناحیه سینه وجود ندارد و نمی توان از آن برای رفع سلولیت (تجمع بد شکل سلول ها زیر پوست) استفاده کرد. با این وجود مطالعات مشخص برای استفاده از این تکنولوژی برای کاهش چربی در این بخش ها هم اکنون در حال انجام است.

اگر شما به استفاده از روش درمانی کرایولیپولیز فکر می کنید، لازم است ابتدا با یک فرد متخصص در این رابطه صحبت کنید تا به این ترتیب مطمئن شوید امکان درمان این نواحی با استفاده از این روش درمانی وجود دارد یا خیر. نامزدهای مناسب برای این روش درمانی کسانی هستند که دارای شرایط سلامتی مناسب باشند، اما بخش هایی از بدن آنها دچار چربی شده که امکان کاهش و حذف این چربی ها به سادگی از طریق رژیم غذایی و حرکت های ورزشی وجود ندارد. نواحی معمول تجمع چربی در این حالت شامل پهلو ها و برآمدگی چربی زیر خط سینه در بخش بالای پهلو است.

کرایولیپولیز برای کاهش وزن یا درمان چاقی در نظر گرفته نشده است و این روش درمانی جایگزین مناسبی برای روش های تهاجمی تر مورد استفاده برای حذف نواحی بزرگتر چربی در بدن همچون روش درمانی لیپوساکشن نیست.

در طول درمان با روش کرایولیپولیز چه اتفاق می افتد؟

ابتدا، فرد معالج با مشورت شما درباره نواحی خاص بدن که نیازمند درمان هستند، تصمیم گیری می کند. در این زمان مشاوره دقیق درباره نتایج مورد انتظار قبل از شروع درمان از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است. علاوه بر این مهم است که شما مطمئن شوید این روش درمانی می تواند به شما در جهت دستیابی به اهداف مورد نظرتان کمک کند و بهبود وضعیت ظاهری با استفاده از این روش امکان پذیر می باشد. در این رابطه فردی که درمان را برای شما انجام می دهد باید توانایی پاسخ گویی به تمام سوالات شما را داشته باشد.

هنگام مشاوره باید یک سابقه پزشکی از بیمار گرفته شود تا به این ترتیب بتوان اطمینان حاصل کرد هیچ مشکلی در ارتباط با استفاده از این روش درمانی برای فرد وجود ندارد. در این مرحله ممکن است از شما خواسته شود یک رضایت نامه امضا کنید که این رضایت نامه به معنی این است که شما درک مناسب از مزایا و خطرات بالقوه این روش درمانی دارید. علاوه بر این قبل از شروع درمان ممکن است از شما عکس گرفته شود تا به این ترتیب بتوان نتایج حاصل از این روش درمانی را قبل و بعد از درمان با یکدیگر مقایسه کرد.

خطرات و عوارض روش درمانی کرایولیپولیز چیست ؟

روش کرایولیپولیز عوارض جانبی زیادی ندارد. به خاطر اینکه این روش درمانی غیر تهاجمی است، در این حالت هیچ زخم یا بریدگی مشخصی در بدن بیمار ایجاد نمی شود و به همین خاطر ریسک ایجاد عفونت در این روش درمانی صفر است. به هر حال، بعضی بیماران ممکن است با قرمزی، بی حسی، احساس زخم، کبودی، احساس سوزش، ورم یا مقداری ناراحتی در ناحیه درمان شده مواجه شوند که دلیل آن به خاطر قرار گیری بافت بدن بین دو صفحه سرد در طول درمان است. توجه داشته باشید که همه عوارض جانبی ذکر شده بالا موقت هستند و ظرف مدت چند ساعت یا چند روز بر طرف می شوند.

اقدامات پس از درمان

بسیار مهم است که پس از درمان همه توصیه های فرد معالج به دقت دنبال شود. توصیه های پس از درمان در این حالت می تواند شامل موارد زیر باشند:

  • استفاده از داروهای مسکن برای درمان احساس زخم یا درد احتمالی در ناحیه درمان شده طبق توصیه فرد معالج
  • استفاده از کمپرس آب سرد برای درمان ورم ایجاد شده در ناحیه درمان شده طبق توصیه فرد معالج

اکثر بیماران می توانند پس از درمان فعالیت های عادی خود را مجدداً از سر بگیرند. به هر حال اگر شما با درد یا احساس زخم در ناحیه درمان شده مواجه شدید ممکن است نیاز به مراقبت بیشتر در هنگام شستشو و تمیز کردن این ناحیه از بدن در روزهای پس از درمان داشته باشید.

هزینه و قیمت

هزینه این روش درمانی با توجه به نواحی خاص درمان شده در بدن، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، و اهداف درمانی نهایی مورد نظر بیمار متفاوت می باشد. به این ترتیب لازم است برای این روش یک برنامه درمانی مشخص با توجه به شرایط بیمار تهیه شود و در این برنامه درمانی، وضعیت بدنی، اهداف درمانی، و بودجه مالی فرد مورد توجه قرار گیرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است