رفع غبغب:راه ها و روش ها

غبغب

غبغب در حقیقت تجمع چربی در زیر پوست است که معمولاً در ناحیه زیر فک پایین و اطراف گردن ایجاد شده و باعث می شود بافت این ناحیه دچار افتادگی گردد. همه افراد ممکن است با توجه به ساختار استخوانی و مقدار تجمع چربی در ناحیه چانه با تشکیل غبغب مواجه شوند، اما این مشکل بطور خاص بیشتر در افرادی مشاهده می شود که دچار چاقی یا افزایش سن شده باشند. غبغب در اکثر مواقع زمانی بیشتر مشاهده می شود که فک پایین باز شده یا سر فرد به سمت پایین خم گردد. در بعضی افراد وراثت عامل اصلی ایجاد غبغب است اما باید توجه داشت امکان اجتناب از تشکیل غبغب و از بین بردن غبغب با انجام بعضی فعالیت های خاص وجود دارد.

داشتن غبغب که باعث کم رو شدن افراد می شود کاملاً قابل درمان می باشد. کلینیک سیب سرخ برای رفع غبغب از روش ها و دستگاه های مطمئن و سریعی مانند لیزر لیپولیز، روش مزوتراپی و لیپوساکشن استفاده می کند. مهم ترین عامل تعیین کنده برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز، کیفیت پوست و پیروی بیمار از دستورالعمل های پزشک است.

علت ها و عوامل

برای رفع  غبغب لازم است دلیل دقیق ایجاد آن در زیر چانه تشخیص داده شود. در عمل دلایل اصلی ایجاد غبغب به شرح زیر هستند:

 1. ژنتیک
 2. بالا رفتن سن
 3. افزایش وزن

مشکلات مربوط به ایجاد غبغب

مشکل اصلی در ارتباط با ایجاد غبغب ظاهر نا مطلوب آن است و این شرایط معمولاً باعث ناراحتی فردی می شود که دچار غبغب شده است. در این رابطه می توان به مسائل زیر توجه کرد:

 • بعضی افراد معمولاً تصور می کنند ایجاد غبغب به این معنی است که آنها در بهترین شکل فیزیکی خود نیستند.
 • تشکیل غبغب می تواند احساس اضافه وزن، غیر جذاب بودن و پیر شدن را برای فرد ایجاد کند.
 • این شرایط می تواند باعث شرمندگی بعضی افراد شده و اعتماد به نفس آنها را کاهش دهد.
 • بعضی افراد به خاطر این مسئله سعی می کنند از ظاهر شدن در مکان های عمومی خودداری کنند.

رفع غبغب

رفع غبغب

هر چند امروزه راههای از بین بردن غبغب متفاوت بوده و بسیاری از روش های مختلف درمان برداشتن غبغب مثل استفاده از عمل جراحی غبغب و لیپوساکشن برای از بین بردن غبغب وجود دارد، اما می توان با ایجاد تغییرات خاص در سبک زندگی و نیز استفاده از برخی روش های درمان خانگی از ایجاد غبغب جلوگیری کرده یا احتمال ایجاد آن را کاهش داد. از راههای درمان غبغب می توان به موارد زیر اشاره کرد

لیپوساکشن

چانه یک ناحیه خاص از بدن است که انجام فعالیت های ورزشی تاثیری بر روی ظاهر آن نداشته یا تاثیرگذاری احتمالی بر روی این ناحیه در سطح حداقل می باشد. بنابراین به منظور درمان غبغب چانه و کوچک کردن غبغب ، لازم است جراح یک شکاف بسیار کوچک در ناحیه زیر چانه ایجاد کرده، یک لوله مخصوص به نام کانولا به محل وارد نماید و به این ترتیب با کمک این لوله بافت چربی قرار گرفته بین پوست و عضلات را از محل خارج کند.

در فرآیند ساکشن، سوراخ های کوچک در لایه های چربی ایجاد می شود که در ادامه می تواند باعث فرو ریختن لایه های چربی شده و یک لایه نازک تر از چربی در محل به جا گذارد. به این ترتیب می تواند از مزایای رفع غبغب بهره برد. این روش درمانی فقط با استفاده از داروی بی حسی موضعی و به صورت سر پایی انجام می شود. اگر مشکل غبغب بیمار جدی باشد (برای مثال در مواردی که غبغب در نتیجه مسائل ژنتیک ایجاد گردد)، برای آب کردن غبغب علاوه بر مزوتراپی غبغب می توان از جراحی زیبایی لیفت گردن استفاده کرد.

ریکاوری و فعالیت های پس از درمان

 

ریکاوری بعد از لیپوساکشن غبغب

پس از درمان، جراح می تواند شکاف های ایجاد شده را با بخیه بسته یا آنها را برای ایجاد امکان خروج ترشحات از محل زخم باز گذارد. در ادامه شکاف های ایجاد شده با گاز استریل پانسمان می شوند و لازم است این پانسمان ها بطور مرتب تعویض شوند. سطح تهاجمی به نسبت پایین لیپوساکشن چانه به بیماران امکان می دهد از دوره ریکاوری طولانی مدت معمول در هنگام انجام سایر درمان های لیپوساکشن به خاطر بی هوشی، پرهیز نمایند.

بسیاری از بیماران احتمالاً می توانند بلافاصله پس از لیپوساکشن چانه فعالیت های عادی خود را مجدداً آغاز نمایند. در این حالت به بیمار توصیه می شود از یک پوشش محافظ تنگ در زیر چانه برای روزهای اول پس از عمل جراحی استفاده نماید. با وجودی که ممکن است استفاده از پوشش محافظ باعث ایجاد مشکل برای فعالیت های عادی فرد شود، این پوشش می بایست به عنوان بخشی مهم از دوره ریکاوری مورد توجه خاص قرار گیرد. در طول دوره ریکاوری می توان از داروهای مسکن موجود در داروخانه ها برای کنترل ناراحتی های احتمالی ایجاد شده استفاده کرد. در این حالت، ورم، کبودی و بی حسی بیمار می تواند در طول چند روز کاهش پیدا کرده یا برای چند ماه دوام و ماندگاری داشته باشد.

انتظارات

 

نتایج غبغب

بدن انسان یک تعداد سلول چربی مشخص دارد که این سلول ها رشد کرده یا با توجه به مقدار کالری مصرف شده و انجام فعالیت های ورزشی کوچک می شوند. روش لیپوساکشن می تواند برخی از این سلول های چربی را از یک ناحیه بدن خارج کرده و باعث کوچک تر شدن فوری ظاهر ناحیه مورد نظر  از جمله برداشتن غبغب شود.

با توجه به این حقیقت که پس از لیپوساکشن تعدادی از سلول های چربی در محل باقی می ماند، در صورتی که بیمار از یک رژیم غذایی مناسب یا مقدار کافی حرکت های ورزشی استفاده نکند، ممکن است با گذشت زمان این سلول های چربی مجدداً رشد کرده و به این ترتیب باعث از بین رفتن نتایج حاصل از درمان کوچک کردن غبغب شوند. به هر حال، برای بیمارانی که از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت های ورزشی منظم استفاده می کنند، نتایج درمان می تواند به صورت بلند مدت حفظ شده و باقی بماند.

عوارض و خطرات

عوارض جانبی لیپوساکشن برای درمان غبغب شامل کبودی، ورم، درد و بی حسی است. جراحت ایجاد شده در این حالت برای هر فرد با توجه به فاکتورهای وراثت متفاوت است و این شرایط می تواند بر فرآیند ترمیم پوست تاثیر گذارد. به هر حال به خاطر اینکه جراحی غبغب بروش لیپوساکشن از شکاف های بسیار کوچک استفاده می شود، معمولاً این تفاوت ها در سطح حداقل قرار دارد.

اکثر عوارض جانبی ناشی از این روش درمانی برای از بین بردن غبغب فقط برای یک دوره کوتاه چند هفته ای دوام و ماندگاری دارد. با توجه به نواحی خاص بدن که لیپوساکشن بر روی آن انجام می شود، سطح فعالیت فرد ممکن است بطور موقت با محدودیت به عنوان یک عارضه جانبی مواجه شود. علاوه بر این در بعضی شرایط نادر، بیمارانی که جراحی لیپوساکشن انجام می دهند ممکن است با مشکلاتی مثل عفونت، فساد بافت زنده پوست، مشکلات ظاهری و سوختگی روبرو شوند.

با توجه به اینکه درمان لیپوساکشن نیازمند بی هوشی عمومی نیست و این درمان فقط بر روی یک ناحیه کوچک بدن انجام می شود، لیپوساکشن غبغب یکی از بی خطر ترین روش های درمانی است که احتمال ایجاد عوارض جانبی به خاطر آن بسیار کم و ناچیز می باشد.

هزینه و قیمت

هزینه لیپوساکشن به شدت به عوامل متعدد وابسته است، اما یکی از مهم ترین این عوامل مربوط به اندازه ناحیه انتخاب شده برای درمان و مدت زمان لازم برای خارج کردن بافت چربی اضافی است. با توجه به اینکه چانه یک ناحیه به نسبت کوچک در بدن است، هزینه درمان آن در مقایسه با لیپوساکشن نواحی بزرگتر بدن مثل شکم کمتر می باشد. علاوه بر این لیپوساکشن برای از بین بردن غبغب را می توان بدون نیاز به بی هوشی عمومی انجام داد و به همین خاطر در این حالت نیازی به پرداخت هزینه های اضافی مربوط به استفاده از خدمات متخصص بی هوشی وجود ندارد.

ورزش و تغذیه

معمولاً جراحان زیبایی روش لیپوساکشن را به عنوان آخرین انتخاب برای آب کردن غبغب تجویز می کنند و در ابتدا سعی می کنند به بیمار استفاده از رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت های ورزشی را توصیه نمایند. عوارض جانبی این جراحی در زمانی که مقدار بیشتری از بافت چربی خارج می شود، افزایش مشخص پیدا می کند. به همین خاطر قبل از لیپوساکشن لازم است برنامه سخت گیرانه کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و تمرین های ورزشی برای بیمار تجویز شود تا به این ترتیب بتوان به کمترین سطح چربی قبل از لیپوساکشن دست پیدا کرد. تمرین های حرکتی مناسب برای ناحیه چانه و گردن باید یک بخش منظم از برنامه کاهش وزن قبل از عمل جراحی زیبایی و آب کردن غبغب باشد. در این رابطه بعضی جراحان زیبایی از تجهیزات خاص برای تزریق مستقیم به بافت چانه جهت حل کردن چربی استفاده می کنند، اما این روش های درمانی هنوز در حال بررسی هستند و بی خطر بودن آنها مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار نگرفته است. علاوه بر این، پزشکان کلینیک سیب سرخ، از مزوتراپی و لیزر لیپولیزر نیز برای لاغرکردن غبغب استفاده می کنند.

سفت کردن پوست و درمان غبغب با هایفو

 

سفت کردن پوست و درمان غبغب با هایفو

غبغب بعضی موقع می‌تواند فرایند پیری را تسریع کند. با افزایش سن تولید کلاژن کاهش می‌یابد. غبغب و خط فک به تدریج حالت و خاصیت ارتجاعی خود را از  دست داده و موجب شل شدن و افتادگی پوست می‌شوند. هایفوتراپی که نوعی درمان غیرجراحی لیفت صورت است و موجب سفت شدن پوست می‌شود بیشتر به عنوان اولتراسوند درمانی شناخته شده و در بالا کشیدن و سفت کردن پوست‌های شل و آویزان بسیار موثر است. با استفاده از قدرت امواج مافوق صوت می‌توان خط فک را سفت و بالا کشید و پوست را از داخل ترمیم کرد. در روش هایفو یا به عبارتی اولتراسوند با امواج متمرکز تقویت شده، لایه‌های عمیق و ساختاری پوست مورد هدف قرار می‌گیرند و توانایی طبیعی بدن به تولید کلاژن تحریک می‌شود. از مزایای هایفو تراپی می‌توان به: لیفت و سفت کردن غبغب افتاده و گردن بوقلمونی و اصلاح خط فک اشاره کرد. معمولا فقط ۱ جلسه هایفوتراپی با اولتراسوند توصیه می‌شود. ظرف چند ماه بعد از درمان بدن شروع به تولید کلاژن می‌کند و موجب بالا کشیدن وسفت شدن قسمت تحتانی صورت و خط فک می‌شود. نتایج حاصل از درمان معمولا ۱۲ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد.

مزایای اولتراسوند با امواج متمرکز تقویت شده (هایفو)

از آن‌جایی که هایفوتراپی یک روش کاملا غیرجراحی و غیر تهاجمی است نسبت به روش‌های درمانی دیگر مزایای زیادی برای بیماران دارد:

 • از لحاظ بالینی اثبات شده است.
 • بدون خطر و موثر است.
 • جایگزین مقرون به صرفه‌ای برای جراحی لیفت صورت است.
 • بدون نیاز به بیهوشی و مصرف آرامبخش انجام می‌شود.
 • بدون نیاز به برش جراحی انجام می‌شود و خطر ابتلا به عفونت ندارد.
 • بدون دوره نقاهت است.
 • درمان راحت و بدون دردی است.
 • نتایج آن بعد از ۱ جلسه درمان قابل مشاهده است.
 • نتایج تا ۲ سال ماندگاری دارند.

لیفت گردن و رفع غبغب

 

لیفت گردن و رفع غبغب

با وجود این‌که روش لیفت گردن صرفا برای درمان غبغب نیست اما قطعا می‌تواند به افرادی که علاوه‌بر مشکل غبغب، پوست اطراف گردن آن‌ها کمی شل شده کمک کند. با افزایش سن، پوست ناحیه گردن و چانه به‌تدریج شل شده و منجربه عارضه‌ای به نام گردن بوقلمونی می‌شود. در برخی موارد، شل بودن پوست ناحیه گردن و وجود چربی زیاد هر دو به شکل‌گیری غبغب کمک می‌کنند. لیفت گردن با سفت کردن پوست و در برخی موارد با سفت کردن عضله مهم گردن موجب می‌شود ظاهر گردن صاف‌تر و زیباتر شود. جراح ممکن است چربی اضافی ناحیه گردن و چانه را از طریق لیپوساکشن خارج کند. لیفت گردن در مقایسه با روش کرایولیپولیز و تزریق داروی کیبلا پیچیده‌تر می‌باشد. نتایج درمان لیفت گردن طولانی مدت است و بعد از جراحی بیمار به استراحت و دوره نقاهت نیاز دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است بعد از درمان بیمار مجبور باشد برای بهبود به مدت ۱ یا ۲  هفته کار نکند.

لیفت چانه و گردن با روش غیرجراحی اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی روشی است که با بکارگیری امواج فراصوتی متمرکز و قدرت احیاکنندگی بدن موجب تقویت، بالاکشیدن و سفت شدن پوست آویزان می‌شود. اولتراسوند به لایه‌های ساختاری در عمق پوست نفوذ می‌کند تا کلاژن که از اجزای سازنده پوست جوان است ساخته شود. این فرایند موجب از بین رفتن کامل جاذبه می‌شود. درنتیجه تاثیرات این درمان مضاعف شده و نتایج آن به تدریج با گذشت چند ماه نمایان می‌شود.

چه موقع می‌توانم شاهد نتایج لیفت گردن باشم و نتایج چقدر ماندگاری دارد؟

ظرف ۲ هفته بعد از درمان ممکن است شاهد بهبود اولیه باشید اما تاثیرات نهایی تا چند ماه بعد از درمان اولتراسوندتراپی مشخص نخواهد شد. نتایج ممکن است تدریجی و کاملا طبیعی باشند. اولتراسوندتراپی موجب تولید کلاژن می‌شود و مدت دوام آن در هر فردی متفاوت است. کلاژن جدید ممکن است در داخل بدن تهیه شود اما فرایند پیری معمولا نمایان شدن نتایج را تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمان‌های نگهدارنده در حفظ نتایج لیفت گردن موثر هستند.

مزوتراپی

 

مزوتراپی غبغب

مزوتراپی یکی از روش‌های راحت و سریع برای رفع غبغب است. این تکنیک شامل تزریق محلول حل کننده چربی به ناحیه غبغب است. مزوتراپی نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از درمان به کار خود برگردد. توصیه می‌کنیم درخصوص هر نوع روش درمانی با جراح پلاستیک معتبر مشورت کنید. پزشک با معاینه بیمار می‌تواند بهترین گزینه درمان را توصیه کند. اما قبل از اقدام به درمان باید شرایط سلامتی بیمار ارزیابی شود. هزینه هر دو روش با توجه به عوامل مختلف متغییر است.

لیپوماتیک غبغب

 

لیپوماتیک غبغب

لیپوماتیک غبغب و گردن موجب لاغری و جوان‌تر شدن ظاهر گردن می‌شود. این روش برای بیمارانی که چربی اضافی در ناحیه گردن دارند و از طرفی پوستشان کیفیت خوبی دارد طراحی شده است. این روش دقیقا به شرح زیر است:

 • حذف بافت چربی از ناحیه گردن و غبغب
 • ایجاد تغییر و تحول در زاویه زیر چانه
 • اصلاح فاصله بین خط فک و گردن

بهترین متقاضیان لیپوماتیک چانه

لیپوماتیک چانه برای افرادی که در ناحیه گردن چربی زیادی دارند اما پوست گردن آن‌ها افتاده، کشیده یا شل نیست مناسب است. اگر پوست گردن شل باشد روش لیفت گردن مناسب‌تر خواهد بود. اگر بیمار علاوه‌بر رفع چربی اضافی در گردن به تقویت عضلات گردن نیز  نیاز دارد  باید روش مینی لیفت گردن را انجام دهد.

بهترین متقاضیان:

 • بیماران جوان ( ۳۰ تا ۵۰ سال)
 • افرادی که پوست ناحیه گردن آن‌ها کیفیت خوبی دارد.
 • افرادی که چربی اضافی در گردن دارند.
به این پست امتیاز دهید.
رفع غبغب:راه ها و روش ها
۵ از ۱ رای