درمان و رفع چین و چروک پوست صورت و پیشانی

03

چین و چروک پوست مانند چروک دور چشم یک علامت  افزایش سن است. با افزایش سن سطح کلاژن پوست کاهش پیدا می کند. در نتیجه این شرایط، پوست فرد دارای چین و چروک می شود. هر چند، ایجاد چین و چروک یک فرآیند بیولوژیک دارد، اما وجود رادیکال های آزاد و قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی (UV) سرعت این فرآیند را افزایش می دهد. به هر حال، لازم است قبل از تاثیر گذاشتن چین و چروک بر زیبایی صورت، به درمان چروک صورت بپردازید .

انواع روش های رفع و درمان چین و چروک پوست صورت شامل لیزر، تزریق ژل، بوتاکس و چربی و همچنین میکرودرم می باشد. پزشکان کلینیک سیب سرخ هر یک از این روش ها را با توجه به عمق چین و چروک و نوع پوست شما انتخاب می کنند تا بدون درد و در سریع ترین زمان ممکن جوانی را به صورت شما باز گردانند.

علت ها و دلایل

فاکتورهای متعدد می توانند باعث ایجاد چین و چروک پوست صورتتزریق بوتاکس شوند، رعایت این عوامل به جلوگیری از چین و چروک صورت کمک خواهد نمود.

 • افزایش سن
 • سیگار کشیدن
 • رادیکال های آزاد
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • استرس
 • فقر مواد معدنی
 • ژنتیک
 • کم آبی بدن
 • کاهش سریع وزن
 • آلودگی
 • سبک زندگی بی تحرک
 • عدم مراقبت مناسب از پوست
 • رژیم غذایی نامناسب

علائم و نشانه ها

چین و چروک صورت معمولاً در ناحیه بالای بازو، دست ها، گردن و صورت  ایجاد می شود. سایر علائم چین و چروک پوست به شرح زیر هستند:

 • ایجاد شیارهای عمیق در پوست
 • ایجاد خطوط پا کلاغی
 • ایجاد ترک های ریز در پوست
 • افتادگی پوست صورت

انواع روش های درمان

برای رفع چین و چروک صورت ازجمله چروک دور چشم و چروک دور لب  بدون در نظر گرفتن علت چین و چروک می توان مجموعه گسترده ای از تکنیک های صاف کردن پوست شامل تزریق موارد پر کننده پوستی، تزریق ژل ها و عمل جراحی را مورد استفاده قرار داد. هر یک از این روش ها برای حذف چین و چروک صورت دارای مزایای بالقوه و عوارض جانبی مخصوص به خود هستند. بعضی از مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می دهد برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن بهتر است از این روش ها به صورت ترکیبی استفاده شود.

لیزر درمانی

لیزر درمانی می تواند مشکلات چین و چروک پوست از جمله رفع چروک دور لب را بدون ایجاد تغییر در ظاهر شما درمان کند. در این حالت ظاهر شما شبیه به خودتان است، اما با جوانسازی صورت ، شما جوان تر به نظر می رسید. علاوه بر این لیزر درمانی عوارض جانبی معمول هنگام استفاده از جراحی لیفت صورت یا تزریق پر کننده های پوستی را برای فرد به همراه ندارد. در این حالت، لیزر برای درمان چین و چروک صورت می تواند لایه های خارجی تا لایه های زیرین پوست که محل ایجاد چین و چروک است را تحت تاثیر خود قرار دهد. به این ترتیب امواج کوتاه لیزر به لایه های زیر پوست فرد نفوذ می کنند و می توانند ساختارهای آسیب دیده آن را درمان نمایند و در رفع چروک صورت موثر باشد. در ادامه فرآیند ترمیم طبیعی بدن، لایه های آسیب دیده و مسن پوست را پاک کرده و به جای آن پوست جدید تولید می کنند. در این حالت بدن کلاژن و الاستین جدید تولید کرده و پوست صاف و جوان به جای پوست قدیمی ایجاد می نماید. حذف چین و چروک پوست  و رفع چین و چروک دور چشم با لیزر درمانی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است.

همچنین در بسیاری از مواقع فرد معالج ممکن است از روش هایی برای شما استفاده کند که تحمل این روش درمانی برای لیفت پیشانی را برای شما ساده نماید. با توجه به اینکه ویژگی های افراد با یکدیگر متفاوت است و سطح درمان انتخاب شده بستگی به شرایط بیمار دارد، بهتر است درباره همه مسائل و انتخاب های مربوط به لیزر درمانی با یک کارشناس با تجربه در این حوزه صحبت شود.

موارد توسعه جدید در حوزه تکنولوژی لیزر، همچون لیزر غیر تخریبی، باعث کاهش مدت زمان مورد نیاز برای بهبود و نیز کاهش ریسک ها و خطرات درمان لیفت پیشانی شده است. لیزرهای غیر تخریبی برای افرادی مناسب است که چین و چروک آنها در سطح ملایم قرار دارد. معمولاً روش درمانی لیزر غیر تخریبی نیاز به دفعات تکرار بیشتر در مقایسه با لیزر تخریبی دارد.

علاوه بر این در این رابطه یک ابزار خاص وجود دارد که در آنها از امواج رادیویی به جای پرتو لیزر استفاده می شود و به این ترتیب می توان پوست های محکمی که در آنها چین و چروک های ملایم و معمول ایجاد شده را درمان کرد.

لایه برداری

پزشک می تواند از مواد اسیدی برای درمان نواحی آسیب دیده استفاده کند، که باعث سوختن لایه خارجی پوست و از بین بردن خال های ایجاد شده به خاطر افزایش سن و نیز چین و چروک های پوست می شود و باعث جلوگیری از چین و چروک صورت به طور مجدد می‌شود. در روش لایه برداری پوست با توجه به عمق سایش شیمیایی، بیمار ممکن است به چند جلسه درمانی برای مشاهده نتایج درمان نیاز داشته باشد. در این حالت قرمز شدن پوست در نتیجه درمان می تواند تا چند هفته دوام و ماندگاری داشته باشد.

میکرو درم

مشابه روش درم آبریژن، این تکنیک فقط می تواند یک لایه نازک از پوست شما را از بین ببرد. استفاده از این تکنیک معمولاً نیازمند یک سری از روش های درمانی برای دستیابی به نتایج دلخواه است که احتمالاً تعداد این جلسات می تواند تا ۱۶ جلسه نیز ادامه پیدا کند. هنگام استفاده از این روش برای جلوگیری از چروک صورت ممکن است شما با اندکی قرمز شدن پوست یا احساس سوزش در نواحی درمان شده مواجه شوید. به هر حال این روش درمانی می تواند نتایج موقت و ملایم برای بیمار به همراه داشته باشد.

بوتاکس

هنگامی که دوزهای پایین بوتاکس به عضلات بدن تزریق شود، این ماده می تواند عملکرد عضلات را متوقف کرده و آنها را آزاد نماید. هنگامی که عضلات نتوانند جمع و محکم شوند، پوست صورت صاف تر به نظر رسیده و چین و چروک آن کاهش پیدا می کند. تزریق بوتاکس پیشانی بطور خاص برای بر طرف کردن خطوط اخم بین ابروها و در ناحیه پیشانی و نیز در ارتباط با خطوط پا کلاغی ایجاد شده در گوشه های چشم و چروک زیر چشم مفید باشد.  تزریق بوتاکس خط اخم برای افرادی که نگران خطوط تشکیل شده در پیشانی و همچنین خطوط اخم بین دو ابرو و چروک‌های دور چشم خود هستند، بسیار عالی و ایده‌آل است. بعد از تزریق بوتاکس پیشانی بیمار همچنان قادر خواهد بود مانند قبل حالات مختلفی به صورت خود بگیرد و صورت او بی‌حرکت و غیر‌طبیعی نخواهد شد و بنابراین نیازی نیست که به اطرافیان خود بگوید که تزریق بوتاکس انجام داده است.با تقبل هزینه بوتاکس صورت نتایج این روش درمانی در حدود سه تا چهار ماه دوام و ماندگاری دارد. به هر حال برای حفظ نتایج ایجاد شده لازم است تزریق بوتاکس مجدداً تکرار شود. بعد از گذشت ۱۵ سال، حجم انبوهی از شواهد بالینی و عملی، ایمنی و کارایی سم بوتولینوم (بوتاکس) را به اثبات رسانده‌اند. خطرات و عوارض بوتاکس بسیار ناچیز بوده و شامل خونریزی موقت، کبودی یا  تورم‌هایی خفیف در محل تزریق می باشد. 

نحوه تزریق بوتاکس به این صورت است که با تقبل هزینه بوتاکس صورت ، تزریق بوتاکس نیازمند استفاده از هیچ نوع داروی بی حسی نیست. در این حالت یک مقدار کم از این پروتئین رقیق شده به عضلات آسیب دیده صورت با استفاده از سوزن های بسیار ریز تزریق می شود تا به این ترتیب بتوان ناراحتی بیمار را حداقل و دقت نتایج درمان را حداکثر کرد. بوتاکس لب و صورت در مجموع فقط به چند دقیقه زمان نیاز دارد. تقبل  هزینه تزریق بوتاکس در صورتی که توسط افراد متخصص انجام شود، کاملاً بی خطر است. به هر حال، هنگام استفاده از این روش احتمال مشاهده برخی عوارض جانبی کوتاه مدت مثل سردرد، علائم شبیه سرما خوردگی، افتادگی پلک، حالت تهوع و سایر علائم مانند آن وجود دارد که همه این عوارض تزریق بوتاکس معمولاً موقت هستند و بدون نیاز به درمان خاص به تدریج بر طرف می شوند.

تزریق ژل

پر کننده های بافت نرم که شامل چربی، کلاژن، ژل اسید هیالورونیک (رستیلان، جودرم، و سایر موارد مانند آن) هستند را می توان در لایه های عمیق پوست صورت تزریق کرده و به این ترتیب چین و چروک صورت ایجاد شده را درمان کرد. به این ترتیب با ایجاد برآمدگی در پوست، چین و چروک و خطوط ایجاد شده روی پوست محو می شوند. در این حالت ممکن است شما با مقداری ورم، قرمزی و کبودی موقت در ناحیه درمان شده مواجه شوید. با توجه به اینکه نتایج حاصل از تزریق پر کننده های پوستی موقت هستند، لازم است این روش درمانی را هر چند ماه یک بار تکرار کرد.

کشیدن پوست

امروزه از ابزارهای مختلف می توان برای گرم کردن پوست و کشیدن آن استفاده کرد. این روش درمانی غیر تهاجمی می تواند نتایج ملایم تا قوی برای بیمار داشته باشد که معمولاً در طول یک دوره چهار تا شش ماهه به تدریج برای فرد ایجاد می شود. این روش درمانی نیازمند ریکاوری نیست.

لیفت صورت

روش درمانی لیفت صورت شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از بخش پایین صورت و گردن و محکم کردن عضلات و بافت های زیر متصل به آن است. نتایج این روش درمانی معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سال دوام و ماندگاری دارد. دوره بهبود پس از لیفت صورت می تواند طولانی باشد و کبودی و ورم ناشی از آن معمولاً برای چند هفته پس از جراحی واضح و قابل مشاهده خواهد بود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی را می‌توان برای سفت کردن پوست دور چشم‌ها و در نتیجه درمان چین و چروک دور چشم از جمله خطوط پنجه کلاغی استفاده کرد. درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم با هایفو بطور مستقیم انرژی گرمایی را به پوست و بافت زیر جلدی چشم‌ها اعمال می‌کند و موجب تحریک و بازسازی کلاژن پوست و در نتیجه بهبودی بافت پوست و رفع چین و چروک دور چشم‌ها می‌گردد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است