درمان و ازبین بردن جای زخم ، بخیه و سوختگی

f

هنگامی که پوست، در حال بهبود پس از آسیب هایی مثل تصادف، جراحی، سوختگی یا آکنه است، اسکار ( انواع جای زخم ) در هر ناحیه ای که لایه های مختلف پوست آسیب دیده باشند، به وجود خواهد آمد. جای زخم پس از تشکیل بر روی پوست همیشگی باقی می ماند، ولی می توان به کمک عمل جراحی آثار آنها را کم تر کرد.

اسکار های مختلف به روش های درمان متفاوت نیاز دارند. برخی از اسکار های رایج عبارت اند از:

 • جای سوختگی: پوست پس از بهبودی و درمان سوختگی شدید که باعث از بین رفتن قسمت بزرگی از آن شده باشد، حالت چروکیده به خود می گیرد. با بهبودی پوست، تاندون ها وعضلات ممکن است تحت تاثیر فرایند بسته شدن پوست قرار بگیرند.
 • کلویید (جای زخم جوش خورده) : نتیجه ی تولید بیش از حد کلاژن در پوست، پس از ترمیم آن است. این اسکار ها معمولا رشد کرده و حالت برآمده پیدا می کنند.
 • جای زخم هیپرتروفیک: بر خلاف کلویید ها، ا خارج از محل زخم رشد نکرده و حالت برآمده پیدا نمی کنند، ولی به دلیل بافت ضخیم و بالا آمده ی آن ها، می توانند نمای بدی داشته و همچنین حرکات عضلات و تاندون ها را محدود کنند.
 • اسکار های صورت می توانند تنها به دلیل جای خود زننده بوده، و یا حتی حالت صورت را تحت تاثیر قرار دهند.

تمامی احتمالات و ریسک های جراحی، برای هر نوع اسکار، در جلسه ی اولیه ی مشاوره ی پزشکان مورد بحث قرار خواهند گرفت

ما معتقدیم که هر بیمار، شرایط  و نیازهای خاصی دارد، پزشکان ما در کلینیک سیب سرخ برای رسیدن به این نیازهای منحصر به فرد از روش های جامعی استفاده میکنند. تخصص ما درمان ، از بین بردن جای زخم ، عارضه های پوستی بدن و صورت و راهکار هایی برای رسیدن به زیبایی و مراقب های پس از آن می باشد.

آیا شما به درمان اسکار نیاز دارید؟

هدف از درمان اسکار، پوشاندن، رفع و از بین بردن آن است

موارد مهمی که باید با جراح خود در میان بگذارید، عبارت اند از:

 • نوع و رنگ پوست
 • زمینه ی نژادی
 • سرعت بهبودی بدن شما
 • سن و سال

اسکار های مختلف، به روش های متفاوتی از جراحی پلاستیک واکنش نشان می دهند. شخصی که مورد عمل قرار می گیرد، باید بداند که نمی توان جای زخم را به طور کلی برطرف کرد.

زمان بندی جراحی یک تصمیم مهم دیگر است. بعضی از جراحان توصیه می کنند که عمل از بین بردن جای زخم تا مدتی پس از ایجاد آن (بعضا تا ۱ سال) انجام نشود. این فاصله ی زمانی باعث ترمیم کامل پوست به صورت کامل می شود.

 انواع روش های درمان

امروزه انواع مختلف لیزرهای پیشرفته برای درمان جای زخم و بخیه وجود دارد نوع لیزر درمانی که برای شما استفاده می شود، بستگی به نوع جای زخم شما دارد. لیزردرمانی "فراکسل" یک روش آرام و بی خطر است که باعث ترمیم پوست و از بین بردن پوست های آسیب دیده می شود.

امروزه با استفاده از فناوری لیزر درمانی پوست کارهای زیادی را می توان برای از بین بردن اسکار انجام داد. رفع جای زخم و بخیه با لیزر عملی رایج است که در مطب متخصص پوست یا کلینیک لیزردرمانی قابل انجام است. با لیزر می توان به طور قابل توجهی به از بین بردن جای زخم و بخیه پرداخت.

به سه نوع اصلی لیزردرمانی در زیر اشاره شده است:

 • جوان سازی پوست با لیزر، که آن را جوان سازی با "لایه برداری" نیز می نامند
 • جوان سازی پوست با لیزر فراکشنال
 • جوان سازی با لیزر بدون لایه برداری پوست

 لیزر

در این روش درمان جای زخم ، پزشکان کلینیک سیب سرخ، از یک لیزر قدرتمند برای برداشتن لایه ی خارجی پوست که دارای اسکار است، استفاده می کنند. همچنین لیزر تا لایه های میانی پوست رسیده و باعث جوان سازی و نرمی آن می شود.

عمل جوان سازی با لیزر، به صورت سرپایی در مطب پزشک یا در کلینیک لیزردرمانی انجام شده و معمولا ۱ تا ۲ ساعت به طول می انجامد. در طول عمل یک عینک مخصوص از چشم های بیمار در مقابل نور شدید لیزر محافظت می کند. همچنین از بی حسی موضعی برای درد درمان جای بخیه استفاده شده و بیمار را در حالت نیمه هوشیار نگاه می دارند. (بیمار هنوز بیدار است). در طول عمل، متخصص پوست، لیزر را ، روی نواحی مورد نظر حرکت داده و باعث از بین رفتن سلول های آسیب دیده می شود. هر بار گذشتن این دستگاه از روی جای زخم، سلول های بیشتری را از بین می برد.

به منظور جوان سازی پوست، از دو نوع لیزر استفاده می شود که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند:

 • لیزر CO2 :نوعی لیزر قدرتمند است که نفوذ بالایی در پوست دارد و به همین جهت برای از بین بردن اسکار های ضخیم و عمیق تر کاربرد بیشتری دارد. در مقابل، زمان بهبودی طولانی تر و در حدود ۲ هفته می باشد. همچنین در طول عمل ممکن است ایجاد درد کند.
 • اربیم: لیزر YAG از قدرت کمتری نسبت به لیزر CO2 داشته و بیشتر برای رفع جای زخم های سطحی استفاده می شود. بیمار  هنگام تحت درمان قرار گرفتن با این لیزر، به بی حسی و بی هوشی کمتری نیاز دارد، همچنین فرایند بهبودی سریع تر بوده و در حدود ۱ هفته انجام می پذیرد.

 لیزر فراکشنال

یک روش دقیق برای رفع اسکار جوش، سوختگی، بخیه و... لیزردرمانی است که از پرتوهای کوچک نور، که به شدت در عمق پوست نفوذ می کنند، بهره می گیرد. نتیجه ده ها یا حتی صد ها سوراخ میکروسکوپی کوچک است که در اثر از بین رفتن سلول های پوست، به جای مانده و توسط پوست سالم احاطه شده اند. این سوراخ ها همزمان با تحریک لایه های داخلی پوست برای ساخت کلاژن، به از بین بردن سلول های فرسوده ی پوست کمک می کنند. پوست سالم اطراف این سوراخ ها به ترمیم آسیب ایجاد شده توسط لیزر کمک کرده و باعث ایجاد سلول های پوستی جدید می شود.

طی این عمل با داروی بی حسی موضعی می توان درد را ساکن کرد. این عمل بسیار غیرتهاجمی تر بوده و مدت زمان بهبودی ناچیزی نیاز دارد. ناگفته نماند که این روش لیزردرمانی نسبت به روش تکامل یافته ی آن اثر بهبود بخشی کمتری دارد. بیماران پس از عمل معمولا با سرخی یا التهاب خفیف رو به رو می شوند که پس از چند روز برطرف خواهد شد. دوره ی درمان معمولا بین ۳ تا ۵ جلسه به طول خواهد انجامید که فاصله ی جلسات با یکدیگر حداقل یک هفته می باشد. با وجود اینکه آثار اولیه ی درمان بلافاصله مشخص می شوند، ولی برای رسیدن به نتیجه ی نهایی به چند ماه زمان نیاز است.

 لیزر بدون لایه برداری پوست

پزشکان کلینیک سیب سرخ از اشعه ی مادون قرمز برای حرارت دادن لایه های درونی پوست، بدون دستکاری سطح آن، استفاده می کنند. این عمل باعث افزایش تولید کلاژن و سلول های پوستی جدید شده، که جایگزین سلول های آسیب دیده ی جای زخم می گردند. مزیت این روش درمان، زمان است و هر جلسه در مطب پزشک، بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامد.

لایه برداری

لایه برداری شیمیایی راه مناسبی برای رفع جای زخم و بخیه است. این روش برای رفع اسکار مناسب بوده ولی ممکن است با یک جلسه ی درمان به نتیجه نرسد. دقت کنید که در هر جلسه نباید بیش از حد لایه برداری انجام شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایه برداری و پیلینگ پوست صورت بر روی لینک کلیک کنید

میکرودرم

میکرودرم می تواند برای از بین بردن جای سوختگی یا زخم ناشی از تصادف و جراحی استفاده شود. به وسیله میکرودرم ابریژن می توان اثر زخم را به خوبی کاهش داد و یا آن را از بین برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد میکرودرم بر روی لینک کلیک کنید

تزریق ژل

تزریق ژل (پر کننده های پوستی) نوعی تزریق است که در آن معمولا یک اسید مصنوعی را به جهت از بین بردن جای زخم و بخیه های گود شده به زیر پوست تزریق می کنند. این نوع درمان گران بوده و اثر آن معمولا موقتی است و برای نگه داشتن اثر آن باید درمان تکرار شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق ژل بر روی لینک کلیک کنید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است