از بین بردن جای جوش و آکنه: ۷ روش درمانی موثر برای بهبود آثار جوش

از بین بردن جای جوش و آکنه7 روش درمانی موثر برای بهبود آثار جوش

آکنه به حالت شایعی گفته می شود که باعث بسته شدن منافذ پوستی، جوش،کیست و سایر آسیب های پوستی می گردد. این حالت در بین نوجوانان شیوع بیشتری دارد اما در افراد تمام سنین وجود دارد و اغلب روی پوست صورت، گردن، سینه، کمر، شانه ها و قسمت بالایی بازوها دیده می شود. در بسیاری از افراد پس از رفع جای جوش و درمان آکنه، لکه و یا فرورفتگی به جا می ماند و نمی توانند پوست شفاف دلخواه خود را داشته باشند. این آثار هر چند بی خطر هستند اما بسیاری از افراد به دنبال درمانی هستند که ظاهر نامطلوب جای آکنه یا جوش صورت را بهبود ببخشد یا از بین ببرد. در ادامه تعدادی از روشهای از بین بردن جای جوش آورده شده است.

پوشاندن جای آکنه یا جوش کار سخت و طاقت فرسایی است. در کلینیک سیب سرخ گروه پزشکان  پوست دارای تخصص در درمان جای جوش صورت هستند. روش های درمانی آزمایش شده ما پس از سال ها تجربه در درمان افراد دارای آکنه و جوش ، موفقیت آمیز بوده اند.

انواع جای آکنه و جوش

جای جوش زمانی به وجود می‌آید که جوش عمیقاً به داخل پوست نفوذ کند و به بافت‌های زیر آن آسیب برساند. قبل از شروع به درمان جای جوش، تشخیص نوع آن اهمیت دارد. هر یک از انواع جای جوش به شکلی متفاوتی نسبت به درمان پاسخ می‌دهد و برای انواع خاصی از جای جوش‌ها، برخی از روش‌های درمانی نسبت به سایر روش‌ها بهتر هستند.

جای جوش آتروفیک یا فرورفته

جای جوش آتروفیک شایع‌ترین نوع جای جوش صورت است. جای زخم فرورفته در زیر لایه سطحی ایجاد می‌شود. این نوع جای جوش زمانی به وجود می‌آید که در زمان التیام زخم، کلاژن کافی ساخته نشود. جای جوش آتروفیک ۳ نوع دارد که عبارتند از:

جای جوش واگنی

این نوع جای جوش پهن و U شکل است و لبه تیزی دارد. جای جوش واگنی می‌تواند سطحی یا عمیق باشد؛ اما هرچه سطحی‌تر باشند بهتر نسبت به روش‌های درمانی بازسازی پوست پاسخ می‌دهند.

جای جوش چکشی

جای جوش چکشی باریک و به شکل v انگلیسی می‌باشد که می‌تواند به اعماق پوست نفوذ کند. این نوع جای جوش ممکن است به‌صورت سوراخ‌های گرد یا بیضی‌شکل کوچک به نظر برسد و شبیه به جای زخم آبله‌مرغان می‌باشد. از آنجا که جوش چکشی می‌تواند به زیر سطح پوست گسترش پیدا کند درمان آن از سایر انواع دشوارتر است

جای جوش غلتکی

این نوع جای جوش فرورفتگی‌های عریضی هستند که معمولاً دارای لبه‌های گرد و نامنظم می‌باشند و ظاهری شبیه غلتک دارند.

جای جوش هایپرتروفیک یا برجسته

این جای جوش بیشتر به دنبال بروز آکنه در کمر و سینه ایجاد می‌شود. جای جوش هایپرتروفیک بر روی سطح پوست اطراف تشکیل می‌گردد و به علت وجود بیش ‌از اندازه کلاژن در هنگام التیام به وجود می‌آید.

نقاط تیره

لکه‌ای که پس از رفع جوش به وجود می‌آید جای جوش نیست. لکه‌های بنفش، قرمز و یا قهوه‌ای‌رنگ خود به خود پس از چند ماه از بین می‌رود.

 

نمونه مقالات دکتر مقامی

درمان جای جوش

راه ها و روش های درمان


درمان جای جوش نوع و شدت جای آن ها و همچنین نوع پوست فرد و میزان ترمیم مورد نظر بستگی دارد. پزشکان کلینیک سیب سرخ برای هر فرد درمان جای جوش منحصر به فردی را در نظر می گیرند که می تواند شامل موارد زیر باشد البته راه‌های طبیعی برای رفع جای جوش نیز وجود دارد:

درمان خانگی

قبل از شروع به درمان جای آکنه‌ها، مهم است که با یک متخصص پوست ملاقات کنید. آن‌ها می‌توانند به شما در تعیین بهترین روش درمانی کمک کرده تا میزان جای جوش کمتر شود. همچنین می‌توانند به شما اطمینان دهند که علائم روی پوستتان واقعاً جای جوش هستند و از عارضه دیگری ناشی نمی‌باشند.

آلفا هیدروکسی اسید

به دلیل اینکه آلفا هیدروکسی اسید (AHAS) پوست مرده را از بین می‌برد و مانع از بسته شدن منافذ پوست می‌گردد معمولاً در محصولات ساخته‌شده برای درمان آکنه یافت می‌شود. از این بهتر اینکه آلفا هیدروکسی اسید می‌تواند به کمتر دیده شدن جای آکنه نیز کمک کند. اسید ملایم بالاترین لایه پوست را برمی‌دارد تا بدین وسیله به رفع لکه‌ها و زبری پوست کمک کند.

مناسب: برای همه انواع جای جوش و آکنه.

اسیدلاکتیک

در تحقیق کوچکی که در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت معلوم شد که متخصصین پوست با انجام لایه‌برداری به‌وسیله اسیدلاکتیک به مدت ۳ ماه و هر دو هفته یک بار ، توانستند بافت، ظاهر پوست و لکه‌های پوستی را بهبود داده و جای آکنه و جوش را کمرنگ‌تر سازند. لایه‌بردارها، سرم و پمادهای بی‌شماری وجود دارند که حاوی اسیدلاکتیک هستند اما به لطف اینکه سرکه سیب دارای اسیدلاکتیک طبیعی است می‌توانید از سرکه رقیق‌شده بذر سیب برای درمان لکه و پاکسازی پوست استفاده کنید.

مناسب: برای همه انواع جای جوش و آکنه.

رتینوئیدها

ریتونیدهای موضعی روش درمانی دیگری برای درمان آکنه می‌باشد که دارای مزیت صاف کنندگی جای جوش نیز می‌باشد. براساس بررسی‌های اخیر، رتینوئید علاوه بر افزایش سرعت بازسازی سلول‌ها و بهبود بافت پوست می‌تواند به کاهش لکه‌ها و کمتر دیده شدن جای جوش کمک کند. بااین‌حال پوست را نیز نسبت به نور آفتاب حساس می‌کند. همیشه در هنگام استفاده از هر ماده‌ای که حاوی رتینوئید است هرروز کرم ضد آفتاب استعمال کنید. کرم‌ها و سرم های دارای رتینوئید را می‌توانید بدون نسخه تهیه کنید اما فرد ارائه‌کننده خدمات می‌تواند نوعی را برایتان تجویز نماید که غلظت بیشتری داشته باشد. به دنبال محصولاتی باشی که در آن رتینول به‌عنوان ترکیبات فعال در آن ذکر شده باشد.

مناسب: جای جوش آتروفیک و فرورفته.

اسید سالیسیلیک

احتمال اینکه از اسید سالیسیلیک برای رفع جوش‌های قبلی خود استفاده کرده باشید زیاد است. امروزه از پدها تا داروهای ضد جوش گرفته تا لوسیون ها و پاک‌کننده‌های صورت همگی به‌نوعی رفع کننده جای جوش و آکنه هستند. سالیسیلیک اسید منافذ پوست را تمیز می‌کند، التهاب و تورم را کاهش می‌دهد و وقتی موضعی استعمال شود می‌تواند پوست را لایه‌برداری کند. این روش یکی از بهترین روش‌های رفع جای جوش و آکنه است. در کنار اسیدسالیسیک می‌توانید از محصولات دیگری نیز در برنامه روزانه‌تان استفاده کنید و یا اینکه ممکن است که متخصص پوستتان از لایه‌بردار شیمیایی به‌دفعات کمتر استفاده کند تا پوست‌ریزی کمتری داشته باشید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا تأثیر اسید سالیسیلیک را بر روی پوستتان متوجه شوید. همچنین مصرف این اسید می‌تواند موجب خشکی و تحریک پوست شود. اگر پوست حساسی دارید ممکن است لازم باشد که به‌دفعات کمتری از آن استفاده کنید و یا داروهای ضد جوش مصرف نمایید.

مناسب: همه انواع جای جوش.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های تزریق ژل و همچنین تزریق چربی بر روی لینک ها کلیک کنید

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب

بله واقعاً. ضروری است که هر روز بر روی جای جوش‌ها کرم ضد آفتاب بمالید. قرارگیری در معرض نور خورشید می‌تواند جای جوش‌ها را تیره‌تر یا آنها را قابل‌توجه‌تر نمایید.

مناسب: همه انواع جای جوش.

فرایندهای درمانی درون مطب

چنانچه روش‌های درمانی خانگی تفاوتی در پوستتان ایجاد نکرد، متخصص پوست یا فرد ارائه‌کننده خدمات می‌تواند به درمان شما کمک کند.

درم ابریژن

درم ابریژن

درم ابریژن یکی از مؤثرترین و رایج‌ترین روش‌های درمان رفع جای جوش می‌باشد. در این روش از همان اصول کلی  میکرودرم ابریژن  که خودتان در خانه به وسیله کیت انجام می‌دهید استفاده می‌شود و فرد ارائه‌کننده خدمات از یک برس سیمی یا چرخ الماسی برای برداشتن عمیق‌تر لایه بالایی پوست بهره می‌گیرد.

مناسب: جای جوش‌های نزدیک به سطح پوست از جمله جای جوش‌های سطحی غلتکی و واگنی این حال ممکن است جای جوش‌های عمیق‌تر نیز کمتر دیده شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد میکرودرم بر روی لینک کلیک کنید.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی

این نوع ماسک‌های صورت، ماسکی نیستند که از دیدن آن به‌نوعی احساس لذت همراه با خجالت به شما دست دهد. لایه‌برداری شیمیایی و پلینگ  نوعی اسید قوی است که از آن جهت برداشتن لایه بالایی پوست استفاده می‌شود تا جای جوش‌های عمیق‌تر را کاهش دهد. بعضی از لایه‌بردارهای شیمیایی به قدری ملایم هستند که می‌توان از آنها در منزل استفاده کرد اما فرد ارائه‌دهنده خدمات پزشکی قادر است محلول قوی‌تری را در اختیارتان قرار دهد که نتیجه بسیار بهتری برجای می‌گذارد. انواع مختلفی از لایه‌بردارهای شیمیایی وجود دارند بنابراین بهتر است که با فرد ارائه‌دهنده خدمات پزشکی در مورد اینکه کدام‌یک از آنها برایتان مناسب‌ترند صحبت کنید.

مناسب: همه انواع جای جوش و آکنه، معمولاً برای جای جوش‌های عمیق‌تر استفاده می‌شود.

لایه‌برداری پوست با لیزر

لایه‌برداری پوست با لیزر

لایه‌برداری پوست با لیزر درست شبیه لایه‌برداری شیمیایی و درم ابریژن، لایه بالایی پوست را برمی‌دارد. معمولاً روش  لیزر درمانی نسبت به دیگر روش‌های لایه‌برداری زمان بهبودی سریع‌تری دارد. با این‌ حال تا ترمیم کامل پوست، ناحیه تحت درمان را بایستی پانسمان کرد. همچنین این روش برای افرادی که هنوز جوش می‌زنند گزینه درمانی خوبی نیست. همچنین برای رنگ پوست‌های تیره‌تر زیاد مؤثر نمی‌باشد.

مناسب: همه انواع جای جوش و رنگ پوست روشن‌تر

فیلرها یا پرکننده‌ها

ارائه‌دهندگان خدمات سلامت از فیلرها جهت پر کردن جای جوش و آکنه و کمک به پوست استفاده می‌کنند. فیلرها را می‌توان از کلاژن، چربی خود بدن و یا فیلر تجاری تهیه کرد. این مواد را می‌توان به زیر سطح پوست تزریق نمود تا جای جوش‌های فرورفته پر و صاف شوند. بیشتر فیلرها قبل از اینکه نیاز به انجام مجدد داشته باشند بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام دارند. برخی از انواع فیلرها دائمی هستند.

مناسب: افرادی که دارای جای جوش واگنی یا غلتکی هستند

میکرونیدلینگ

در این روش درمانی جدید از یک سوزن غلتک کوچک و دستی یا قلم دستی بر روی سطح جای جوش استفاده می‌شود. این سوزن‌ها، پوست بی‌حس شده را سوراخ می‌کنند اما مثل تیر در پوست فرو نمی‌روند! با التیام پوست، کلاژن تولید می‌شود. تحقیقات صورت گرفته در دانشکده درماتولوژی آمریکا نشان می‌دهد که میکرونیدلینگ می‌تواند به کاهش عمق جای جوش کند اما ۹ ماه طول می‌کشد تا بتوان تغییرات حاصل از این روش درمان را مشاهده کرد. گذشته از عوامل ترسناک جزئی، میکرونیدلینگ روش درمانی امنی است که برای تمام رنگ پوست‌ها مؤثر است.

مناسب: جای جوش و آکنه فرورفته.

تزریق

جهت کمک به صاف و یکدست کردن جای جوش‌های برجسته، داروهای مختلفی از جمله کورتیکوستروئید، داروهای شیمی‌درمانی فلوراسیل و اینترفرون ها و جود دارند که می‌توان آنها را تزریق نمود. معمولاً تزریق هر چند هفته یک سری انجام می‌گیرد.

مناسب:  جای جوش برجسته

جراحی سرپایی در مطب

در اولین نگاه، برداشتن یک جای زخم و جایگزین کردن آن با یک زخم جدید دیوانگی به نظر برسد اما متخصص پوست یا جراح پلاستیک می‌تواند جای زخم‌های خیلی بزرگ و قابل‌ملاحظه را برطرف و به‌جای آن جای زخم کوچکی بر جای بگذارند که به مرور زمان محو می‌شود. همچنین جای ارائه‌دهندگان خدمات جهت رفع جای جوش می‌توانند با آزاد کردن بافت‌های فیبری زیر جای جوش کمک کنند تا این بافت‌ها به سطح پوست نزدیک شده و این‌گونه کمتر دیده شوند. به این فرایند سابسیژن گفته می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایه برداری و پلینگ بر روی لینک کلیک کنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است