پروتز سینه:روش عمل جراحی و عوارض

he2195

خانم ها با استفاده از پروتز سینه می توانند سینه های بزرگتر و حجیم تری داشته باشند. پروتز سینه میتواند به منظور زیبایی و درمان افتادگی سینه یا جایگزینی سینه برداشته شده به علت سرطان استفاده شود . در این مقاله به بزرگ کردن سینه با  انواع پروتزها و روش های مورد استفاده و عوارض احتمالی آن می پردازیم.

یکی از روش های بزرگ کردن سینه در کلینیک سیب سرخ عمل جراحی پروتز سینه می باشد. افزایش حجم، انتخاب های جدید در پوشش و افزایش اعتماد به نفس از نتایج یک جراحی موفق بزرگ کردن سینه است که می توانند تاثیر شگرفی بر زندگی بیمار داشته باشند.

انواع پروتز سینه

پروتز های سینه دو نوع هستند:

*پروتزهای محلول نمک

*پروتزهای سیلیکونی ( ژل پلاستیکی )

پروتزهای پر شده با محلول نمک ، پوسته هایی سیلیکونی هستند که با آب نمک استرلیزه شده ( محلول نمک ) پر شده اند. پروتزهای پر شده با سیلیکون ، پوسته های سیلیکونی هستند که با ژل پلاستیکی پر شده اند. هر چند بسیاری از زنان معتقدند که پروتزهای سیلیکونی نسبت به پروتزهای محلول نمک به آنان احساس داشتن سینه های طبیعی تری می دهد، اما چنانچه این پروتزها پاره شده و ترشح کنند، خطرناک خواهند بود.

در سال ۱۹۹۲ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) به دلیل موارد امنیت سلامت، فروش پروتزهای سیلیکونی را متوقف کرد. در سال ۲۰۰۶ پس از مرور بر روی تحقیقات بیشتر، این سازمان به پروتزهای سیلیکونی خاصی اجازه ورود به بازار داد. یکی از اساسی ترین مزایای پروتزهای سیلیکونی ،شباهت قابل توجه آنها به سینه های طبیعی است و یکی از بزرگترین مزایای پروتزهای محلول نمک بی خطر بودن آن ها ست.

روش عمل جراحی

از آنجاییکه سینه تا اواخر نوجوانی یا اوایل دهه ی دوم زندگی زنان رشد می کند، سازمان غذا و داروی آمریکا ، سن حداقل ۱۸ سال را برای جراحی بزرگ کردن سینه با استفاده از پوتزهای محلول نمک و حداقل ۲۲ سال را برای استفاده از پروتزهای سیلیکونی الزامی می داند. هنگام انتخاب جراح خود، به دنبال متخصصان با تجربه باشید. اگر جراح شما حداقل پنج سال آموزش جراحی دیده باشد و حداقل دو سال در جراحی پلاستیک تجربه داشته باشد، به احتمال زیاد با عوارض پروتز سینه پس از عمل رو به رو نخواهید شد.

پیش از آغاز عمل پروتز سینه ، ابتدا جراح ارزیابی پزشکی از شما به عمل می آورد. می توانید در مورد آنچه می خواهید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است جراح از شما بخواهد مصرف داروهای خاصی را به مدت چند روز یا چند هفته قبل از جراحی متوقف کنید. عمل بزرگ کردن سینه می تواند به صورت سرپایی یا یک شب بستری در بیمارستان انجام شود. جراحی یک تا دو ساعت طول می کشد و به احتمال زیاد بیهوشی کامل خواهید داشت که در طول آن شما خواب هستید و هیچ دردی احساس نمی کنید. جراح بر اساس فرم بدن شما ، نوع پروتز و میزان بزرگ کردن سینه ها یک شکاف، زیر سینه، بازوها و یا اطراف نوک ایجاد می کندف سپس پروتز سینه را داخل کیسه گذاشته و در بالا یا پائین ماهیچه ی قفسه سینه قرار می دهد. پس از آنکه پروتز در جای خود قرار گرفت، شکاف ها را با بخیه یا با چسب مخصوص جراحی می بندد.

بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز سینه ، به دلیل افزایش حجم سینه، تغییر شکل خط بالا تنه ، فرم بدن خانم ها را بهبود داده و زیباتر می کند.

مراقبت های پس از عمل

پس از جراحی، سینه با گاز پانسمان می شود و احتمالا لوله های تخلیه کار گذاشته می شوند که پس از چند روز خارج می شود و تا زمان بهبودی باید از سینه بند جراحی استفاده کنید. تا چند روز پس از جراحی نباید کارهای سنگین انجام دهید و به خود استراحت دهید. به عنوان مثال، پس از گذاشتن پروتز تا ۶ هفته هیچ گونه جسم سنگینی را نباید بلند کنید.

مسکن های ضد درد بدون نیاز به تجویز پزشک، مانند استامینوفن می توانند در کاهش درد موثر باشند.هم چنین پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد تجویز کند. احتمالا در محل جراحی شده تورم ایجاد می شود. با گذشت زمان، تورم کاهش یافته و زخم ها التیام می یابند.

عوارض

گرچه جراحی پروتز سینه یک جراحی زیبایی است اما ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد از جمله :

_ درد سینه

_ تغییر در تحریک پذیری در نوک سینه و ناحیه سینه

_ زخم      

_ خون ریزی

_ عفونت

_ مشکلاتی در اندازه و شکل پروتز ( از جمله عدم تقارن سینه ها )

همچنین ممکن است پروتزها پاره شده و ژل به بیرون از پوسته ترشح کند. چنانچه پروتزهای محلول نمک پاره شوند، محلول نمک بدون ایجاد هیچ گونه خطری توسط بدن جذب می شود. ترشح سیلیکونی ممکن است داخل پوسته پروتز باقی بماند یا به خارج از پوسته ترشح کند. اگر پروتز محلول نمک پاره شود، پروتز صاف می شود اما اگر پروتزهای سیلیکونی پاره شوند، هیچ گونه علایم ظاهری ندارند. این پارگی، پارگی خاموش نامیده می شود.

ماندگاری و نگهداری از پروتز

پروتزهای سینه تا پایان عمر فرد دوام ندارند. چنانچه عوارضی مشاهده شود یا اندازه و شکل سینه با گذشت زمان تغییر کند، باید پروتز خود را تعویض کنید. زنانی که پروتزهای سیلیکونی پر شده با ژل دارند حتما سه سال پس از جراحی اسکن ام آر آی انجام دهند و پس از آن هر دو سال یک بار اسکن ام آر آی جهت بررسی پارگی خاموش انجام دهند. چنانچه پروتزها پاره شوند،باید خارج و یا تعویض شوند. پروتز سینه امکان انجام ماموگرافی را مشکل میکند اما نمایش توسط اشعه ایکس خاص امکان پذیر است. این احتمال وجود دارد که پروتز های سینه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. همچنین این پروتزها شیردهی را مشکل می سازند.

جراحی لیفت یا بالا کشیدن سینه‌ها به نام جراحی ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود. به کمک این جراحی می‌توان سینه‌ها را کاملا بالا کشید و ظاهر جوان سینه‌ها را دوباره به آن‌ها بازگرداند و بسیاری از مشکلات ظاهری سینه‌ها را برطرف کرد، از جمله: افتادگی سینه ها و نامتقارن بودن سینه‌ها، کاهش حجم سینه‌ها و افتادگی نوک سینه.

اگر حجم سینه‌ها بیش از حد کم یا زیاد باشد ، همزمان با لیفت سینه ، جراحی بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه نیز انجام می‌شود. هرساله هزاران زن تحت جراحی لیفت سینه قرار می‌گیرند و با هیچ مشکل جدی روبه رو نمی‌شوند و از نتایج جراحی خود راضی هستند.

هزینه و قیمت

هزینه پروتز سینه به محل، پزشک و نوع پروتز مورد استفاده بستگی دارد. به دلیل این که پروتز سینه از جمله جراحی های زیبایی محسوب می شود، معمولا بیمه های پزشکی هزینه های بزرگ کردن سینه را پرداخت نمی کنند