لیپوماتیک : لیپوساکشن بدون درد

Fit body

روش لیپوماتیک (که تحت عنوان روش لیپوساکشن اینفراسونیک نیز شناخته می شود)، یک ابزار مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است که کاربرد این سیستم در خارج کردن بخش زیادی چربی از همه نقاط بدن بطور بی خطر، موثر امروزه برای همگان شناخته شده است. در این سیستم سلول های چربی در ابتدا تجزیه شده (یا با حرکت های لرزشی به شکل ذرات ریز در می آیند) و سپس ذرات باقیمانده به آرامی توسط دستگاه از محل خارج می شوند). روش مورد استفاده در لیپوماتیک مشکلات موجود در روش لیپوساکشن قدیمی را ندارد و علاوه بر این می تواند از بافت های بدن (اعصاب، رگ های خونی، و عضلات) در برابر فرآیند لیپوساکشن حفاظت نماید. در این حالت با ایجاد ۶۰۰ لرزش در هر دقیقه، روش لیپوماتیک می تواند بطور موثر سلول های چربی نامطلوب را از بین برده و به نتایج مورد انتظار درمان شامل ایجاد پوست صاف تر و همراه با برآمدگی کمتر بدون ایجاد کبودی در محل درمان دست پیدا کند.

مزایای استفاده از روش لیپوماتیک به شرح زیر هستند:

  • سیستم امنیتی فعال که هنگام مواجه شدن با بافت های غیر چربی فعالیت دستگاه را متوقف می کند
  • آسیب رسانی کمتر (کاهش زیاد در سطح کبودی و ورم ایجاد شده)
  • ایجاد ظاهر بهتر برای پوست (انقباض عالی پوست پس از درمان)
  • ساده تر و راحت تر بودن درمان برای جراح پلاستیک که به معنی دقیق تر بودن روش و مناسب تر بودن آن برای بیمار است
  • دوره درمان کوتاه تر
  • درد و ناراحتی کمتر
  • دوره ریکاوری سریع تر

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن که تحت عنوان لیپو پلاستی نیز شناخته می شود در حقیقت یک روش درمانی برای پیکرتراشی لاغری و اصلاح ظاهر بدن یا بهبود آن است . بافت چربی اضافی از نواحی خاص بدن بیمار خارج می شود. امکان استفاده از این روش درمانی برای تمام نقاط بدن شامل شکم، ران ها، باسن، پشت، لگن، زانوها، ساق پا، قوزک و قسمت بالای بازو وجود دارد. همواره در بین برخی افراد می توان تجمع بافت چربی در بعضی نقاط بدن را مشاهده کرد که معمولاً این بافت چربی انباشته شده عکس العمل مناسب نسبت به رژیم غذایی یا حرکت های ورزشی نشان نمی دهد. به این ترتیب روش درمانی لیپوساکشن بدون درد اغلب تنها راه برای از بین بردن چربی این بافت چربی اضافه است.

امروزه امکان استفاده از روش لیپوساکشن بر روی نقاط مختلف بدن در یک جلسه درمانی وجود دارد. گاهی اوقات، لیپوساکشن درمرحله اول روش درمانی انتقال چربی به نقطه دیگری از بدن مورد استفاده قرار می گیرد. در این موارد، بافت چربی مورد نیاز از طریق لیپوساکشن خارج شده و سپس پردازش و تصفیه می شود. در ادامه این بافت چربی مجدداً به سایر نقاط بدن که در آنها نیاز به بافت چربی وجود دارد، تزریق می گردد. از روش لیپوساکشن معمولاً برای کاهش درد استفاده نمی شود، بلکه این روش عمدتاً برای تغییر شکل و ظاهر بدن مورد استفاده قرار می گیرد و این موضوع در حالی است که ممکن است در طول درمان مقادیر زیادی از چربی از نواحی مختلف بدن بیمار خارج شود و به این ترتیب کاهش وزن نیز برای بیمار ایجاد شود. این روش درمانی برای افرادی بهترین نتایج را به همراه دارد که به دنبال ادامه کنترل وزن خود با استفاده از رژیم غذایی و تمرین های ورزشی پس از درمان لیپوساکشن هستند.

افراد مناسب برای استفاده از لیپوساکشن

بهترین افراد برای انجام لیپوساکشن کسانی هستند که بافت چربی به صورت موضعی در بعضی نقاط خاص بدن آنها همچون شکم، بازوها، ران ها و یا باسن آنها تشکیل شده باشد. معمولاً چربی انباشته شده در این محل ها نسبت به رژیم غذایی مناسب و انجام تمرین های ورزشی مقاوم هستند و حتی ممکن است این چربی ها ریشه ژنتیک داشته باشند. علاوه بر این از این روش می توان برای آشکار ّکردن عضلات شکم نیز استفاده کرد. علاوه بر این، اغلب اوقات لیپوساکشن صورت برای رفع مشکل گونه ها یا فک پهن  استفاده می شود.

افراد مناسب برای استفاده از این روش درمانی زنان و مردانی هستند که به نسبت دارای وزن نرمال می باشند. در این حالت مهم است که وزن فرد در شرایط با ثبات قرار داشته باشد. به این ترتیب افرادی که به دنبال کاهش مقدار زیادی از وزن خود هستند یا می خواهند وزن اضافه کنند (برای مثال به خاطر شرایط بارداری)، افراد مناسب برای استفاده از این روش درمانی نیستند. در حقیقت نتایج لیپوساکشن تا زمانی که وزن شما ثابت باقی بماند، دوام و ماندگاری دارد. علاوه بر این افراد مناسب برای انجام لیپوساکشن می بایست پوست محکم و قابل ارتجاع داشته باشند.

برای دستیابی به بهترین نتایج در این حوزه، لازم است که پوست پس از درمان جمع شود. در نتیجه افرادی که به خاطر بالا رفتن سن قابلیت ارتجاع پوست خود را از دست داده اند، احتمالاً نمی توانند به بهترین نتایج ممکن در نتیجه این روش درمانی دست پیدا کنند. به این ترتیب اگر پوست شما قابلیت ارتجاع خود را از دست نداده است، سن نقشی در انتخاب یا عدم انتخاب این روش درمانی نخواهد داشت.

روش درمانی لیپوساکشن نمی تواند جایگزین رژیم غذایی و تمرین های ورزشی شود یا برای فرد معجزه نماید. در حقیقت لیپوساکشن می تواند به اصلاح ظاهر بدن کمک کند، اما نمی تواند ظاهر شما را بطور کامل تغییر دهد. علاوه بر این لیپوساکشن نمی تواند احساس رضایت بیشتری را درباره سایر جنبه های زندگی برای شما ایجاد کند. به هر حال، این روش درمانی ممکن است باعث بهتر شدن احساس شما نسبت به وضع بدنتان با از بین بردن بافت های چربی نامطلوب شود.

لیپوماتیک (لیپوساکشن پر توان)

روش لیپوماتیک (لیپوساکشن بدون درد) از یک لوله برای کمپرس هوا استفاده می کند و به این ترتیب بافت چربی مشابه یک مته مخصوص سوراخ کردن سنگ، حجاری می شود. عمل لیپوماتیک آخرین تکنیک ابداع شده برای لیپوساکشن در کشور کره است که استفاده از آن کاملاً بی خطر، موثر، و راحت است. 

در حقیقت، این روش همان لیپوساکشن است که در آن از یک لوله مکش ویبره برای تسریع درمان استفاده می شود. دستگاه لیپوماتیک با یک موتور بادی کار می کند که در آن کمپرس هوا از طریق لوله با سه حرکت اصلی به شرح زیر ایجاد می شود: حرکت نوسانی، حرکت چرخشی، و ویبره. در نتیجه این سه نوع حرکت، بافت چربی با حدود ۶۰۰ حرکت ویبره در هر دقیقه به شکل ذرات ریز در می آید. با تبدیل بافت چربی به ذرات ریز، خارج کردن آن ها از بدن بدون وارد شدن آسیب به سایر بافت ها همچون عضلات، رگ های خونی، و اعصاب امکان پذیر می شود. در نتیجه استفاده از این روش، دوره ریکاوری بیمار پس از درمان کوتاه و مختصر خواهد بود. علاوه بر این، لیپوماتیک می تواند به بهبود دقت درمان در نواحی خاص بدن که دسترسی به آنها دشوار است، کمک کند.

در مقایسه با روش لیپوساکشن اولترا سونیک، روش لیپوساکشن دستی یا لیپوساکشن لیزر، روش لیپوماتیک فاقد خطرات ناشی از ایجاد سوختگی در پوست (نکروز یا مرگ بافت زنده) است و مزایای تکنیک های قدیمی را نیز در اختیار دارد. با استفاده از این روش امکان درمان بخش های وسیع تر پوست و دستیابی به نتایج بهینه در نواحی ماهیچه ای بدن وجود دارد و به این ترتیب خارج کردن بافت چربی به صورت بی خطر بدون وارد شدن آسیب به سایر بافت ها امکان پذیر می شود.

 انتظارات پس از درمان

در این رابطه مهم است که درک مناسب از نتایج حاصل از روش لیپوماتیک وجود داشته باشد، زیرا ممکن است نتایج این روش درمانی تا سه ماه پس از تکمیل درمان قابل مشاهده نباشد. در این حالت همواره مقداری ورم و کبودی در پوست ایجاد می شود و لازم است پوست جمع شده و در موقعیت جدید خود قرار گیرد. در صورت استفاده از لیپوساکشن جامع می توان انتظار داشت که ورم و کبودی در طول مدت ۳ روز پس از درمان به حداکثر مقدار خود برسد. معمولاً پس از ۲ هفته، ورم و کبودی ایجاد شده به کمترین مقدار خود می رسد، اما بدن به حدود ۱ ماه برای بازگشت به شرایط عادی زمان نیاز دارد. مشاهده نتایج واقعی درمان با گذشت ۲ ماه پس از درمان آغاز می شود. در این زمان نواحی درمان شده حالت عادی خود را باز می یابند و در صورت نیاز می توان از ماساژ دادن آرام عضلات برای کوتاه کردن دوره ریکاوری به ۱ ماه و نیم استفاده کرد (بدون ماساژ، نرم شدن مجدد نواحی درمان شده به ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز دارد). به هر حال استفاده از ماساژ تاثیری بر نتایج درمان بیمار نخواهد داشت.

در طول این دوره لازم است از لباس های تنگ بر روی نواحی درمان شده استفاده کرد. بیمارانی که از این روش درمانی استفاده می کنند، معمولاً می توانند در روز پس از درمان فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. توجه داشته باشید که نباید برای مدت یک هفته فعالیت های شدید بدنی انجام شود و بیمار می تواند در هر زمان دلخواه به محل کار خود برای انجام فعالیت های شغلی مراجعه کند.

در جلسه اول مشاوره، دکتر زیبایی با شما در مورد بهبود بالقوه‌ای که می‌توانید پس از عمل لیپوماتیک انتظار داشته باید، صحبت می‌کند. سپس به بررسی نواحی موردنظر و خاصیت ارتجاعی پوست شما می‌پردازد. او در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال می‌کند و در مورد تخلیه چربی و جراحی زیبایی شکم تصمیم‌گیری می‌کند. سایز و نوع فشردگی پوشش شما و قیمت لیپوماتیک نیز تعیین می‌شود.

مراقبت های پس از درمان

مراقبت های پس از درمان نقش بسیار با اهمیت در حفظ نتایج ایجاد شده دارد. پس از عمل لیپوساکشن، نواحی درمان شده به مانند قبل سلول های چربی نخواهند داشت. توجه داشته باشید که با رسیدن فرد به سن بلوغ، تعداد ثابتی سلول چربی در بدن وی وجود دارد. این موضوع در حالی است که لیپوساکشن تعداد سلول های چربی را در نواحی خاص بدن را کم می کند، اما هر مقدار سلول چربی در محل پس از درمان باقی مانده باشد، این سلول ها می توانند در صورت افزایش وزن شما مجدداً گسترش پیدا کنند.

در این حالت اگر شما کنترل خود را از دست بدهید و مقدار زیادی وزن اضافه کنید، نواحی درمان نشده در بدن شما همچون صورت، بازوها، باسن، گردن یا سینه ها ممکن است دچار مشکل تجمع بافت چربی شوند و این شرایط ممکن است در مورد نواحی درمان شده نیز مشاهده شود. بنابراین، نتایج حاصل از این روش درمانی بستگی به این موضوع دارد که آیا شما پس از درمان مراقبت های لازم از عوارض لیپوماتیک  (شامل توجه به رژیم غذایی و انجام تمرین های ورزشی) از بدن خود را به عمل می آورید یا بدن خود را به حال خود رها می کنید.

هزینه

هزینه لیپوماتیک با توجه به شرایط درمان و بیمار می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال هزینه این جراحی به دستمزد جراح و میزان تجربه او و ناحیه تحت درمان انتخاب شده برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.لازم به ذکر است، هزینه این نوع درمان تحت پوشش بیمه های درمانی نیست.