علت و درمان عرق کردن زیاد بدن (زیر بغل،کف دست و پا)

248

افراد عادی در شرایط خاص همچون در هنگام ابتلا به بیماری به خاطر ایجاد تب یا به خاطر قرار گرفتن در محیط های گرم به طور طبیعی عرق می کنند. اما افرادی که به مشکل تعریق بیش از حد یا عرق کردن زیاد بدن مبتلا هستند، در همه شرایط و حتی بدون وجود دلیل خاص عرق می کنند و این عرق کردن به صورت مداوم در فرد بیمار مشاهده می شود. 

تعریق زیاد بدن برای فرد مبتلا شرم آور است و می تواند به اعتماد به نفس وی آسیب وارد کند. تعرق زیاد می تواند باعث نا مرتب به نظر رسیدن فرد، کمرنگ شدن روابط احساسی و مشکلات اجتماعی و تجاری شود. در مواردی که این مشکل شدید باشد، امکان تاثیرگذاری آن بر عملکرد فرد نیز وجود دارد و در نتیجه این مشکل، ممکن است حتی توانایی انجام فعالیت های ساده مثل گرفتن یک خودکار در دست، چرخاندن فرمان اتومبیل یا دست دادن را نیز از بین برود. در ادامه علت عرق کردن زیاد و درمان آن عنوان شده است.

تا چند سال اخیر، به غیر از روش های جراحی پر خطر مورد استفاده برای قطع اعصاب، اکثر درمان های موجود برای مشکل علت تعریق زیاد اغلب غیر موثر بودند. با این وجود، امروزه می توان از تزریق بوتاکس برای کمک به افراد مبتلا به این مشکل و بازگرداندن آنها به زندگی عادی استفاده کرد. به این ترتیب در کلینیک سیب سرخ از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد بدن استفاده می شود. تزریق بوتاکس این مشکل را با مسدود کردن ترشح پیام رسان های شیمیایی به نام استیل کولین انجام می دهد. هنگامی که بوتاکس در ترشح استیل کولین اختلال ایجاد کند، غدد عرق در بدن حجم تولید عرق خود را کاهش می دهند. در نتیجه می توان گفت تزریق بوتاکس یک روش درمانی بسیار موثر برای افرادی است که از این مشکل رنج می برند.

علت ها و دلایل

هر چند عوامل عصبی، متابولیک، و بیماری های سیستمی می توانند گاهی اوقات علت تعریق زیاد بدن شوند، اما در اکثر موارد این مشکل در بین افرادی مشاهده می شود که از نظر بدنی وضعیتی سالم دارند. گاهی اوقات گرم شدن دمای هوا و افزایش هیجان می توانند تا حدودی با عرق زیاد بیش از حد بدن ارتباط داشته باشند، اما بسیاری از کسانی که از این مشکل رنج می برند، بطور مداوم عرق می کنند، بدون اینکه علت عرق کردن زیاد بدن ارتباطی به وضعیت جسمی آنها یا شرایط آب و هوا داشته باشد.

درمان عرق کردن زیاد بدن با بوتاکس

تزریق بوتاکس از سال ۲۰۰۴ برای درمان عرق کردن زیاد بدن، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است. به این ترتیب با یک تزریق ساده در ناحیه مورد نظر می توان عرق کردن زیاد را متوقف کرد. هنگامی که بوتاکس در نزدیکی غدد ترشح کننده عرق قرار می گیرد، از دریافت سیگنال هایی که دستور ترشح عرق را به این غده ها می دهند، جلوگیری می کند. مشاهده نتایج خارق العاده حاصل از این روش درمانی فقط به چند روز زمان نیاز دارد. بطور میانگین، پس از درمان تعریق زیاد بدن بیش از ۸۰ درصد، کاهش در ترشح عرق در محل تزریق ایجاد می شود که بطور میانگین برای مدت ۷ ماه دوام و ماندگاری دارد. لازم به ذکر است، یک سوم بیماران می توانند از نتایج این درمان تا مدت یک سال بهره مند شوند. بنابراین، شما نیاز به یک جلسه یا حداکثر دو جلسه درمان در هر سال دارید و به این ترتیب نیازی به نگرانی درباره برگشت مجدد مشکل وجود نخواهد داشت.

چه بخش هایی از بدن را می توان با تزریق بوتاکس درمان کرد؟

ناحیه زیر بغل یکی از متداول ترین و ساده ترین محل ها برای تزریق بوتاکس است. برای تزریق بوتاکس گاهی اوقات از یک محلول ساده بر روی پوست استفاده می شود تا به این ترتیب بتوان محل دقیق غدد ترشح کننده عرق را در ناحیه مورد نظر شناسایی کرد. در ادامه از سوزن های بسیار ریز برای تزریق بوتاکس در زیر پوست بیمار استفاده می شود. معمولاً بوتاکس تزریق شده حاوی مقداری مواد بی حسی است تا به این ترتیب بیمار در طول درمان ناراحتی و درد احساس نکند. برای تکمیل این روش درمانی فقط به چند دقیقه زمان در هر بار نیاز است. سایر نواحی بدن که امکان درمان تعریق بیش از حد آنها با استفاده از تزریق بوتاکس وجود دارد به شرح زیر هستند:

  • دست ها: دست ها یکی از اعضای بدن است که به خوبی نسبت به تزریق بوتاکس واکنش نشان می دهد. به خاطر این که دست ها از نواحی حساس بدن محسوب می شوند، لازم است از مقداری ماده بی حسی قبل از تزریق بوتاکس به آنها استفاده شود. علاوه بر این برای تامین راحتی بیشتر برای بیمار می توان از یک دستگاه ویبره (لرزش) نیز بهره گرفت.
  • پیشانی: درمان بوتاکس دارای اثربخشی زیاد در ناحیه پیشانی است. در این حالت اکثر موارد تعریق از غدد نزدیک به خط مو انجام می شود و در ادامه عرق بر روی صورت بیمار سرازیر می شود. به هر حال با استفاده از چند تزریق ساده می توان این مشکل را به میزان زیاد بر طرف کرد.
  • کف پا: برای درمان مشکل عرق کردن بیش از حد پاها مشابه دست ها نیاز به استفاده از مواد بی حسی وجود دارد. در بسیاری از مواقع پس از تزریق بوتاکس به دست ها، کاهش قابل توجهی در میزان تعریق پاها نیز مشاهده می شود و این موضوع مسئله ای غیر عادی نیست. هر چند بسیاری از افراد رضایت زیادی از درمان مشکل تعریق پاهای خود با تزریق بوتاکس داشته اند، اما پیش بینی موفقیت آمیز بودن نتایج درمان برای ناحیه پا به میزان دست ها و ناحیه زیر بغل امکان پذیر نیست.

هزینه و قیمت

اگر پزشک تشخیص دهد که شما به مشکل تعریق زیاد بدن مبتلا هستید، از داروهای مناسب برای درمان علت عرق کردن زیاد استفاده خواهد کرد. به هر حال در  کلینیک سیب سرخ به همه افراد مبتلا به این مشکل توصیه می شود از روش درمانی تزریق بوتاکس کف دست برای رفع مشکل خود استفاده کنند. علاوه بر این پزشکان کلینیک سیب سرخ اطلاعات مورد نیاز برای کمک به شما برای جلسات درمانی بعدی را نیز در اختیار شما قرار خواهند داد.

هر چند هزینه داروهای استفاده شده برای درمان تعریق بیش از حد، ممکن است تحت پوشش موسسات خدمات بیمه باشد، اما در این درمان لازم است به هزینه انجام تزریق های مورد نیاز نیز توجه کرد. در این رابطه باید توجه داشت که هزینه تزریق ها معمولاً تحت پوشش بیمه نمی باشد و این هزینه ها با زمان و امکانات مورد نیاز برای درمان بیمار رابطه مستقیم دارد. به خاطر داشته باشید، نتایج حاصل از تزریق بوتاکس برای مدت یک سال دوام و ماندگاری دارد و این هزینه ها برای حفظ نتایج درمان در جلسات بعدی می بایست دوباره پرداخت شود.