از بین بردن و درمان جای جوش و آکنه

Beautiful-Skin

آکنه به حالت شایعی گفته می شود که باعث بسته شدن منافذ پوستی، جوش،کیست و سایر آسیب های پوستی می گردد. این حالت در بین نوجوانان شیوع بیشتری دارد اما در افراد تمام سنین وجود دارد و اغلب روی پوست صورت، گردن، سینه، کمر، شانه ها و قسمت بالایی بازوها دیده می شود.

در بسیاری از افراد پس از رفع جای جوش و درمان آکنه، لکه و یا فرورفتگی به جا می ماند و نمی توانند پوست شفاف دلخواه خود را داشته باشند. این آثار هر چند بی خطر هستند اما بسیاری از افراد به دنبال درمانی هستند که ظاهر نامطلوب جای آکنه یا جوش صورت را بهبود ببخشد یا از بین ببرد. در ادامه تعدادی از روشهای از بین بردن جای جوش آورده شده است.

پوشاندن جای آکنه یا جوش کار سخت و طاقت فرسایی است. در کلینیک سیب سرخ گروه پزشکان  پوست دارای تخصص در درمان جای جوش صورت هستند. روش های درمانی آزمایش شده ما پس از سال ها تجربه در درمان افراد دارای آکنه و جوش ، موفقیت آمیز بوده اند.

انواع جای آکنه و جوش

جای آکنه و جای جوش صورت بر اساس نوع جوش اولیه، ظاهر و بافت متفاوتی دارد. در اغلب موارد جای جوش، فرورفتگی به وجود می آید که به دلیل از بین رفتن بافت پوست است. شایع ترین جای جوش صورت عبارتند از:

  •  فرورفتگی های باریکی که از لایه های زیرین غشا میانی پوست شکل می گیرند و به نظر می رسد که پوست سوراخ شده است.
  • فرورفتگی های گردی مانند جای آبله مرغان که ممکن است بسته به شدت جوش سطحی یا عمقی باشند.
  •  جای آکنه  ناهموار  ظاهری موج گونه به پوست می دهد چرا که بافت در لایه های زیرین پوست نفوذ کرده و غشا بیرونی پوست را در نقاط ویژه ای به پایین می کشد.

هر یک از انواع جای آکنه و جوش صورت نیاز به درمان جوش متفاوتی دارد تا نواحی آسیب دیده ی پوست ترمیم شده و ظاهر شفاف و صاف دلخواه به پوست فرد ببخشد.

نمونه مقالات دکتر مقامی

 

درمان جای جوش

راه ها و روش های درمان

درمان جای جوش نوع و شدت جای آن ها و همچنین نوع پوست فرد و میزان ترمیم مورد نظر بستگی دارد. پزشکان کلینیک سیب سرخ برای هر فرد درمان جای جوش منحصر به فردی را در نظر می گیرند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

لایه برداری توسط لیزر

لایه برداری توسط لیزر یکی از روش های درمان جای جوش صورت و آکنه ( از بین بردن جای جوش ) می باشد. لیزر جراحی جهت لایه برداری نواحی ویژه ای از پوست می تواند مورد استفاده قرار گیرد. متداول ترین لیزرها، لیزر دی اکسید کربن و لیزر اربیون هستند. همچنین از لیزر علاوه بر رفع جای جوش صورت در از بین بردن خال کوبی و موهای زائد استفاده می شود. استفاده از این لیزرها علاوه بر رفع جوش صورت ظاهر رگ های عنکبوتی شکل روی گونه ها و اطراف بینی را بهتر می کند. ممکن است لیزر مناسب افراد دارای پوست تیره نباشد.

تزریق ژل و چربی

تزریق ژل، روشی دیگر در درمان جای جوش صورت و از بین بردن جای جوش است. دسته ای از ژل ها جهت موارد زیبایی و ترمیم مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها ترکیبی هستند و برخی دیگر از چربی گاو یا خوک بدست می آیند و تعداد محدودی، از سلول های خالص شده ی مرده ساخته شده اند. برخی از ژل های اسید هیالوریک از تاج خروس بدست می آیند. روشی دیگر، پیوند چربی ازبدن خود فرد است. تزریق ژل، جوانی را به گونه ها باز می گرداند و چین و چروک های عمیق را صاف می کند و همچنین برای از بین بردن جای جوش های عمیق مناسب است . خطوط و شیارهای باریک را از بین می برد و لب ها برجسته می کند. همچنین زخم های عمیق را بهبود می بخشد. ژل ها نمی توانند حالت ارتجاعی را به پوست های بسیار شل بازگردانند و در صورت تزریق به چنین پوست هایی، ژل از بین رفته و توسط بدن جذب می شود. کبودی وتورم معمولا پس از تزریق وجود دارد. عفونت، تشکیل لخته، واکنش های آلرژیک و سایر عوارض جانبی از جمله خطرات این روش درمان جای جوش هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های تزریق ژل و همچنین تزریق چربی بر روی لینک ها کلیک کنید

میکرودرم

در روش میکرودرم ، سطح پوست جهت از بین بردن جای جوش صورت ، لکه های مرتبط با سن، چروک های باریک و سایر نواقص، لیفت می شود. این روش توسط متخصص پوست یا جراح زیبایی به صورت سرپایی صورت می گیرد. لایه های سطحی پوست برداشته می شوند و پس از لایه برداری، پوست صورت حالت سوختگی ناشی از سایش روی فرش را پیدا می کند. با ترمیم به مرور زمان قشری از پوست روی صورت شکل می گیرد. پس از یک تا دوهفته، پوست صورت ، صورتی و نرم می شود. چنانچه پوست به خاطر آکنه یا آبله مرغان فرورفتگی های عمیقی داشته باشد،دو روش میکرودم درمانی و پیوند قسمت کوچکی از پوست برای رفع جای جوش یا آبله مرغان با هم انجام می شوند. تزریق ژل جهت کاهش فرورفتگی نیز استفاده می شود. میکرودرم درمانی برای از بین بردن جای جوش خطراتی به همراه دارد که عبارتند از :

عفونت

خون ریزی

رشد بیش از حد بافت زخم

زیاد یا کم شدن رنگ دانه ها در پوست لایه برداری شده

میکرودرم، درمانی سطحی است که چندین مرتبه باید تکرار شود و تاثیرات وخیم کمتری به همراه دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد میکرودرم بر روی لینک کلیک کنید

پیلینگ و لایه برداری

روش دیگر برداشتن لایه های سطحی پوست و از بین بردن جای جوی صورت و آکنه، استفاده از محرک های شیمیایی است. لایه برداری روش نسبت به میکرودرم درمانی روش آرام تری است و نتایج آن ممکن است با دوام یا چشمگیر نباشد. خطرات این روش در رفع جای جوش صورت مانند خطرات میکرودرم درمانی است. لایه برداری باید توسط متخصص پوست یا سایر متخصصان دارای مجوز انجام شود. مراقبت های پس از لایه برداری برای درمان جای جوش صورت باید جدی گرفته شده و با دقت انجام شوند. پزشکان کلینیک سیب سرخ در چگونگی انجام مراقبت های پس از درمان در خانه، شما را راهنمایی خواهند کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایه برداری و پلینگ بر روی لینک کلیک کنید